خرما

خرمای مضافتی یا مضافتی را خرمای بم نیز می نامند چرا که در بم می روید.

همچنین در مناطق دیگر جنوب ایران مانند جیرفت، کهنوج (در استان کرمان)، سراوان، نیکشهر، حاجی آباد و ایرانشهر (در استان سیستان و بلوچستان) برداشت می شود.

خرمای مضافتی به دلیل مصرف زیاد به عنوان آجیل استفاده نمی شود آنها را یکی از خوشمزه ترین خرماهای دنیا می دانند.

آلمهتری
خرمای آلمهتری نسبتاً کوچک و خطی است.

باید گفت که ارزش اقتصادی خرما مضافتی بسیار بالا است زیرا زودرس آنها می شوند در اصل در استان هرمزگان ایران می روید.

مردار سنگ
مردار سنگ یکی از ارقام معروف استان کرمان است که در بندرعباس، بم، جاسک، جیرفت و میناب کاشته می شود. فقط در کرمان و برخی مناطق جنوبی ایران استفاده می شود.

خرما

(فوائد سلامتی) خوردن خرما
افزایش از حمله قلبی: خرما با کاهش سلامت قلب LDL را بهبود می بخشد. پزشکان معتقدند مصرف دو بار در هفته خرما باعث بهبود سلامت قلب و بیماری از بیماری های قلبی می شود.
رفع یبوست: خرما به طور سنتی در بسیاری از نقاط جهان به عنوان یک ملین طبیعی برای رفع یبوست استفاده قرار می گیرد. به نمای سطح بالای فیبر محلول آنها، که آب را از دستگاه عبور می کند، می کند.
کاهش وزن: خرمای ایرانی از آنجایی که سرشار از مواد مغذی است و فواید زیادی برای سلامتی دارد، غذای ایده آلی می شود. از آنجایی که خرما از فیبر غذایی و اسیدهای چرب است، خرما می تواند با دفع سموم بدن، تنظیم سطح گلوکز خون و کاهش به کاهش وزن کمک کند. این میوه‌های شیرین ایرانی نیز می‌توانند به دندان‌های شیرین کمک کنند بدون اینکه سیر اضافی دریافت کنید.
سلامت استخوان ها: خرما منبع عالی سلنیوم، منگنز، مس و منیزیم است.

این معدنی نقش مهمی در حفظ و بهبود سلامت استخوان شما دارد و همچنین از بیماری های جدی مانند پوکی استخوان دارند.
ضد سبز پیری: خرما می تواند پوست ارتجاعی را افزایش دهد و در نتیجه پوستی درخشان و جوان تر به نظر برسد. همچنین برای تسکین و آبرسانی پوست عالی است زیرا خرما پوست را حفظ می کند.
حافظه یادآوری: تحقیقات اخیر در مورد خرما برای سلامتی ثابت شده است که خرما می تواند قدرت مغز را بهبود بخشد و برخی از آسیب های مغزی را بهبود بخشد.
خرمای ایرانی کجا رشد می کند؟
نخل خرما در مناطق گرم ایران رایج است !

ایران سالانه حدود 950 هزار تن خرما تولید می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *