لوله

لوله های فلزی و مواد لوله کشی در گذشته با مشکلات خوردگی، رسوبات و رسوبات مواجه بودند.

مقاومت فشار هدایت حرارتی و مقاومت شیمیایی لوله پلی اتیلن متقاطع (PEX) یک جایگزین است، اما برای تاسیسات تجاری حیاتی بسیار کوچک است پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) یک جایگزین است آیا برای آب آشامیدنی خوب است؟

لوله های پلاستیکی به طور گسترده ای برای انتقال انواع گازها و مایعات استفاده می شود، پلاستیک ها به دلیل مزایای طبیعی ممکن است بر فلزات ترجیح داده شوند.

لوله ها وزن کمی دارند، برای اتصال لوله و اتصالات پلی اتیلن گازی نیازی به آتش سوزی ندارند انعطاف پذیر است که می تواند نصب را ساده کرده و شکستگی در اثر انجماد را کاهش دهد.

پلاستیک ها معمولا قیمت پایینی دارند در برخی از کاربردها در برابر خوردگی و خراشیدن آزار دهنده فلز مقاومت می کند.

پلاستیک‌هایی که برای حمل غذا و آب استفاده می‌شوند به دلیل نگرانی‌ها در مورد گسترش آلودگی‌های شیمیایی بیشتر مورد بررسی قرار می‌گیرند.

لوله

غدد درون ریز، به عنوان مثال، بیسفنول A در بطری‌های بچه پلی‌کربنات و فتالات‌ها در اسباب‌بازی‌ها و سایر لوله‌های رزین پلاستیکی وینیل یافت می‌شوند.

استفاده از پلاستیک در آب آشامیدنی بحث‌هایی را ایجاد کرده است مواد لوله پلی‌بوتیلن مورد استفاده در دهه 1970 منجر به مشکلات نشتی غیرقابل قبولی شد که منجر به شکایت‌های گروهی از سوی مشتریان شد. برخی از گروه های زیست محیطی به خطرات تولید و دفع لوله پی وی سی اشاره کرده اند که مزایایی بیش از صرف این مواد دارد.

لوله پلی اتیلن متقاطع (PEX) از دهه 1980 برای سیستم های گرمای تابشی استفاده شده است و در سال های اخیر برای آب آشامیدنی محبوب شده است.

مقبولیت جهانی گسترده ای دارد، اما PEX به تجهیزات تخصصی نیاز دارد و قابل بازیافت نیست.

پیوندهای شیمیایی مورد نیاز برای تولید PEX افزایش هزینه ها و افزایش پتانسیل مهاجرت آلاینده ها از پلاستیک به لوله های آب پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) است.

چندین دهه است که در مصارف آب غیر شرب بخصوص لوله HDPE مورد استفاده قرار می گیرد.این لوله برای اتصالات جوشی رایج است.

زیرا برای جوشکاری به تجهیزات خاصی نیاز دارد.جوش نیاز به اتصالات جداگانه را بی نیاز می کند لوله HDPE بسیار انعطاف پذیر است و می تواند بیشتر مقاومت کند.

جابجایی شدید سایت نسبت به پلیمرهای بسیار شکننده مانند این انعطاف‌پذیری همچنین به سیستم‌های لوله‌کشی اجازه می‌دهد بدون نیاز به اتصالات اضافی بچرخند.

فقط به کاربردهای آب سرد محدود می شد زیرا ساخت اولیه به اندازه کافی برای دمای بالای سیستم آب گرم قوی نبود.

متعاقباً، تامین کننده لوله های پلی اتیلن متقابل (PEX) را با استحکام برتر و عملکرد دمای بالا توسعه داد.

این برای توزیع گرمای کف استفاده می شود و به طور فزاینده ای در سیستم های آب گرم/سرد خانگی استفاده می شود، اما همانطور که در بالا ذکر شد، اندازه لوله های موجود برای تاسیسات تجاری بسیار کوچک است.

لوله های HDPE و PEX تا حد زیادی پلی اتیلن (PE) هستند اما به دلیل خواص متفاوت آنها باید مراقب بود که این دو ماده بسیار متفاوت با هم اشتباه گرفته نشوند.

لوله HDPE می تواند برای آب استفاده شود لوله های چند لایه به اندازه لوله های پلاستیکی به تنهایی مزایای زیادی ندارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *