کاغذ ماده ای متشکل از ورقه نازکی است که از خمیر سلولز ساخته می شود، که با خمیری از الیاف گیاهی آسیاب شده معلق در آب تهیه می شود، عموماً سفید شده و بعداً خشک و سخت می شود که معمولاً موادی مانند پلی پروپیلن یا پلی اتیلن به آن اضافه می شود.

به منظور ارائه ویژگی های خاص الیاف تشکیل دهنده آن توسط پیوند هیدروژنی به هم متصل می شوند.

امروز در مورد تاریخچه دفتر صد برگ صحبت خواهیم کرد به دلایل واضح می‌توانیم این مدخل را به History of paper مرتبط کنیم.

انسان به لطف کاغذ توانسته است دانش خود را از نسلی به نسل دیگر منتقل کند اگرچه پاپیروس ها و سنگ نگاره هایی برای این منظور وجود داشت، اما کاغذ ارزان تر بود و کار با آن آسان تر بود.

با اختراع بعدی دفترچه یادداشت، ما توانستیم خرد، نقاشی ها و خیلی چیزهای دیگر را به شیوه ای منظم تر ذخیره کنیم.

 

داستان دفترچه صدبرگ:
دفتر صدبرگ بسیار جدیدتر از کاغذ است در سال 1920 توسط JA Birchall اختراع شد طبق گزارش، این استرالیایی اولین کسی بود که کاغذهای مختلف را جمع آوری کرد و به مقوا چسباند.

می توان گفت که دفتر صد برگ در ادامه سنگ نگاره ها یا پاپیروس ها برای سازماندهی اطلاعات است کم کم تولید کاغذ بسیار زیاد بود.

این امر تولید آن را ارزان تر کرد با همه اینها، در مدت کوتاهی دفترچه یادداشت در مدارس سراسر جهان ضروری شد.

دو روش رایج صحافی، صحافی مارپیچی و چسباندن ورق ها به یکدیگر است اولین مورد با یک سیم مارپیچ که با سوراخ هایی در یک طرف درب یا ورق ها قرار داده شده است راه دوم استفاده از چسب برای اتصال صفحات به یکدیگر است.

بسته به تعداد ورق هایی که یک فاسیکل را تشکیل می دهند، نام های مختلفی دریافت می کنند. یعنی Singulion یا Union که توسط یک صفحه تشکیل شده است.

Duero یا Binion، که توسط دو bifolios تشکیل شده است ترنیو یا ترنیون که از سه برگ تشکیل شده است. Quatern، Cistern یا Quaternion، چهار برگ است.

Quinterno، Quinquernión یا Quinión، 5 برگ پرکاربردترین آن کواترنیون است که نام دفتر از آن گرفته شده است، به طور کلی می توان گفت که یک کتاب از چند دفتر دوخته شده تشکیل شده است.

بسته به نوع برگه، بسته به نیاز می‌توانیم دفترصدبرگ از انواع مختلف پیدا کنیم:

  • مربع
  • میلی متر
  • 1 یا 2 خط
  • ورق های سفید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *