کاشی

کفپوش  کاشی رنگی سرویس بهداشتی برای قرن ها یک انتخاب محبوب بوده است و امروزه هنوز هم در بسیاری از خانه ها و مشاغل یافت می شود.

آن ها در کلیسا ها، مساجد، رستوران ها، بیمارستان ها و در خانه های مردم استفاده می شوند.

آن ها را می توان در سراسر جهان پوشاننده دیوارها، سقف ها، اجاق ها، کف ها و راهروها یافت. ممکن است اغلب آن ها را در ترکیب با سایر اشکال سرامیک مانند موزاییک و سفال مشاهده کنید.

در حالی که منشأ واقعی کاشی‌کاری‌ های سرامیکی کاملاً مشخص نیست، اکثر کارشناسان مصر باستان را زادگاه سرامیک‌ها می‌دانند در حالی که دیگران به بین‌النهرین یا چین باستان اشاره می‌کنند.

کاشی

در طول تاریخ آشوری ها، بابلی ها و امپراتوری اسلامی کاشی می ساختند. نمونه هایی از کاشی های اولیه به قرن نهم تونس، قرن یازدهم ایران برمی گردد.

بسیاری دیگر از مساجد خاورمیانه، خط های قرآنی را با استفاده از کاشی های برجسته رنگارنگ به نمایش می گذاشتند که گمان می رود در قرن دوازدهم ساخته شده باشند.

آن چه مسلم است این است که سرامیک ریشه در سفال چینی باستان دارد که تخمین زده می شود حدود 20000 سال قبل از میلاد اختراع شده باشد. کف کاشی ارتباط نزدیکی با سفال دارد زیرا بیشتر کاشی ها از انواع مختلف خاک رس سرامیکی ساخته می شوند.

چینی‌ ها سرامیک‌ ها و کاشی‌ هایی را از ظروف چینی سفید ساختند که سپس آن‌ ها را با تصاویر نقاشی تزئین کردند. این سبک بعد ها توسط تاجران ایرانی رایج شد و در سراسر جهان گسترش یافت.

یونانیان باستان طراحی کاشی‌ های سرامیکی را با ایجاد کف‌ های موزاییکی استادانه که اغلب در خانه‌ ها و معابد در سرتاسر مدیترانه مورد استفاده قرار می‌گرفت، به ارتفاعات جدیدی رساندند.

یونانی‌ ها اغلب از سنگ‌ها برای ایجاد الگو ها و طرح‌ ها و همچنین برای به تصویر کشیدن تصاویر خدایان یا خانواده‌ هایی که این آثار را سفارش می‌دادند، استفاده می‌کردند.

سنگ مرمر، تراورتن و سایر مصالح سنگی اغلب مورد استفاده قرار می گرفت، اما سفال های سرامیکی نیز همچنان محبوب بودند.

بسیاری از این کفپوش‌های کاشی معرق هنوز هم امروزه دیده می‌شوند و برخی هنوز در حال حفاری هستند. این باید به عنوان یادآوری از استحکام و دوام کفپوش کاشی باشد.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *