هند در میان کشورهای تولیدکننده فرش 1000 شانه نیاوران در جهان جایگاه پیشرو را به خود اختصاص داده است. 90 درصد فرش های تولید شده در هند صادر می شود که 55 درصد آن توسط آمریکا و 25 درصد توسط کشورهای اروپایی وارد می شود.

گردش مالی تخمینی سالانه صنعت فرش در هند حدود 12500 کرور روپیه است و 60 درصد از این گردش مالی در بهادوهی، نزدیک جاونپور انجام می شود. فرش بهادوهی در سراسر جهان مشهور است. گفته می‌شود هنر قالی‌سازی را مسافران ایرانی در قرن شانزدهم به اینجا آورده‌اند.

فرش های شهر جانپور ما نیز در سراسر جهان مورد تقاضا هستند. در حال حاضر صنعت فرش جوانپور برای حدود 3500 نفر اشتغال زایی دارد، فرش یکی از اقلام اصلی صادراتی جوانپور است و در طرح یک منطقه یک محصول قرار می گیرد.

بر اساس برخی شواهد مادی کامل، اعتقاد بر این است که فرش از حدود 8 تا 9 هزار سال پیش ساخته شده است، قبل از آن از موی گوسفند و بز و غیره ساخته شده است. با توجه به شواهد دریافتی، اعتقاد بر این است که ابتدا به عنوان یک پارچه گرم استفاده می شد، سپس برای تزئین خانه در سراسر جهان استفاده می شد.

این در درجه اول یک محصول دست ساز بود که روی بافندگی دستی ساخته می شد، اما اکنون با استفاده از ماشین آلات نیز ساخته می شود. هنر ساخت آن را تنا بنا (تار و پارچه) می گویند. تار حرکت دست‌هایی است که هنگام کار با دست‌باف انجام می‌شود.

تولید فرش دستباف زمان زیادی می برد، برای ساخت یک فرش 5 در 8 فوتی بی کیفیت بین 15 تا 20 روز زمان نیاز است، برای ساخت یک فرش با کیفیت با همان اندازه حدود دو تا شش روز طول می کشد.

یک فرش دستباف با یک ماشین بافندگی طراحی شده خاص، با استفاده از ماشین بافندگی برقی یا دستباف برقی، برای فرش ماشینی که اتوماتیک است، معمولاً به کمک کامپیوتر، ساخته می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *