این یکی از ضروری ترین وسایل در پزشکی است، اما تا قرن نوزدهم زمانی که به بازار آمد. تاریخچه، حال و آینده سرنگ را بیابید.امروزه سرنگ یک ابزار ضروری برای بیمارستان ها و مراکز بهداشتی در سراسر جهان است. امکان تزریق موثر و سریع داروها، واکسن ها و آنتی بیوتیک ها را فراهم کرده است. و حتی زمانی که دستگاهی ساده به نظر می رسد، اختراع آن مسیر پزشکی را تغییر داده و به نجات جان میلیون ها نفر کمک کرده است.

سرنگ چیست؟

سرنگ پمپی است متشکل از یک پیستون کشویی که محکم در یک لوله قرار می گیرد. پیستون را می توان به داخل لوله استوانه ای دقیق یا بشکه فشار داد و به سرنگ اجازه داد مایع یا گازی را از طریق روزنه ای در انتهای باز لوله بیرون بکشد یا خارج کند.

سرنگ چگونه کار می کند؟

برای کار با سرنگ از فشار استفاده می شود. معمولاً با یک سوزن، نازل یا لوله زیرپوستی برای کمک به هدایت جریان به داخل و خارج بشکه نصب می شود. برای تجویز داروها اغلب از سرنگ های پلاستیکی و یکبار مصرف استفاده می شود.

سرنگ بهترین وسیله پزشکی تمام دوران؟

سرنگ زیرپوستی که هر سال میلیون‌ها دلار تولید می‌شود، ممکن است بزرگترین وسیله پزشکی باشد که تاکنون اختراع شده است.سرنگ‌های هیپودرمیک، همراه با بی‌شماری از موادی که اگر نگوییم تنها وسیله نقلیه برای آن‌ها، اصلی‌ترین، احتمالاً مسئول نجات جان انسان‌ها و کاهش درد و رنج بیشتری نسبت به سایر فناوری‌های پزشکی بوده‌اند.

اولین سرنگ چگونه کشف شد؟

اولین آزمایش های تایید شده در تزریق داخل وریدی توسط کریستوفر رن در سال 1656 انجام شد. رن که کنجکاو بود که آیا اثر تزریق داخل وریدی به اندازه تزریق خوراکی موثر باشد یا خیر، از یک غاز برای سوزن و یک مثانه حیوان برای سرنگ برای تزریق تریاک استفاده کرد. به سگ ها سوزن فلزی توخالی در سال 1844 توسط پزشک ایرلندی فرانسیس ریند اختراع شد.

 اولین دستگاه‌هایی که به‌عنوان سرنگ‌های زیرپوستی شناخته می‌شوند به طور مستقل تقریباً به طور همزمان در سال 1853 توسط پزشک اسکاتلندی الکساندر وود و جراح فرانسوی چارلز گابریل پرواز اختراع شدند. اینها ابتدا برای تزریق مورفین به عنوان مسکن استفاده شدند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *