سمبل واقعی حرفه پزشکی، گوشی پزشکی ابزاری ضروری برای سمع است. گوشی پزشکی که در قرن 19 توسط دکتر رنه لنک اختراع شد، به یک ابزار تشخیصی ضروری تبدیل شده است. اما نقش آن چیست؟ چگونه از آن استفاده کنیم؟ و چگونه گوشی پزشکی خود را انتخاب کنیم؟

1816، سال اختراع

دکتر رنه لینک که نگران پرونده بیماری بود که علائم مشکل قلبی داشت، متعجب بود که چگونه می تواند به قلب بیمارش گوش دهد. این سوال او را عذاب می دهد و تقریباً به یک وسواس تبدیل می شود. و پاسخ این سوال روزی در حالی که کودکانی را در حال بازی با تیر بلوط مشاهده می کند برای او ظاهر می شود. دو کوچولو در انتهای تیر قرار داشتند، یکی با سوزن به چوب خار می کرد و دیگری گوشش را به تیر تکیه می داد و باید تعداد کلیدها را حدس می زد. نتیجه: صدا با عبور از ماده ای تقویت می شود.

این صحنه پیش پا افتاده از زندگی روزمره در واقع منبع الهام واقعی برای دکتر رنه لنک خواهد بود که اولین گوشی پزشکی را خلق خواهد کرد . دور از گوشی پزشکی معاصر ، اولین گوشی پزشکی شبیه یک رول کاغذی است که به شکل یک استوانه بسته شده است. دکتر Laennec در حالی که نوک آن روی قفسه سینه بیمار قرار دارد، خاطرنشان می کند که صداهای ضربان قلب تقویت شده و واضح تر است. این گونه است که سمع میانی را ایجاد کرد . سپس چندین مدل گوشی پزشکی را طراحی کرد .

از آن زمان، مدل‌ها دستخوش تحول واقعی شده‌اند: از کاغذ، به چوب، از طریق عاج… امروزه گوشی‌های طبی از فلز ساخته می‌شوند و این ابزار پیش پاافتاده به ابزار پزشکی ضروری برای هر پزشک تبدیل شده است تا تشخیص درست بدهد.

 

گوشی پزشکی امروز

گوشی پزشکی یک ابزار تشخیصی است که صداها را با رزونانس منتقل و تقویت می کند. سمع به پزشک اجازه می دهد تا به صداهای داخلی بدن گوش دهد.

با گوشی پزشکی پزشک می تواند سمع ریوی، قلب، شکم و عروق را انجام دهد. گوشی‌پزشکی در ابتدا یک دستگاه شنوایی بود، اما به لطف کار دکتر دیوید لیتمن، متخصص قلب، که در منشأ گوشی‌پزشکی امروزی است، به یک دستگاه تشخیصی قدرتمند تبدیل شده است .

گوشی پزشکی معاصر از موارد زیر تشکیل شده است:

  • دو قالب گوش : وارد گوش پزشک می شوند و اجازه می دهند صدا منتقل شود و گوش را از صداهای محیطی جدا می کند.
  • دو لوله گوش : که اجازه می دهد صدا به گوش منتقل شود
  • یک لیر : بخش فلزی گوشی پزشکی که گوشی پزشکی را به گوش پزشک متصل نگه می دارد.
  • یک لوله : این لوله پلاستیکی انعطاف پذیر صدا را از زنگ به لیر منتقل می کند. برخی از گوشی های طبی مجهز به یک لوله دوتایی برای ارائه کیفیت بهتر گوش دادن و دقت بیشتر هستند.
  • پاویون : این قسمت است که روی پوست بیمار اعمال می شود. این غرفه که از یک غشاء تشکیل شده است، ضبط صداها را ممکن می کند. گوشی های طبی مجهز به قفسه سینه دوتایی با یک غشاء و یک زنگ وجود دارد. غشا برای شنیدن صداهای فرکانس بالا و زنگ برای فرکانس های پایین استفاده می شود.

تمام این پارامترها باید هنگام انتخاب گوشی پزشکی شما در نظر گرفته شود.

انتخاب گوشی پزشکی مناسب

گوشی پزشکی یک ابزار تشخیصی است که توسط میلیون ها متخصص در سراسر جهان استفاده می شود. این ابزاری است که برای پزشکان آشناست، تقریباً پیش پا افتاده، با این حال لازم است گوشی پزشکی را انتخاب کنید که به بهترین وجه متناسب با نیازهای شما باشد. انتخاب گوشی پزشکی مناسب به حرفه شما بستگی دارد. اگر شما یک:

  • پزشک عمومی : گوشی پزشکی روزانه توسط پزشکان عمومی استفاده می شود. چه برای بزرگسالان و چه کودکان، گوشی پزشکی برای گوش دادن به ریه ها و ضربان قلب استفاده می شود. برخی از پزشکان برای سمع کردن کودکان و بزرگسالان بدون نیاز به تعویض ابزار، گوشی پزشکی دو سر را ترجیح می دهند.
  • متخصص اطفال : گوشی پزشکی از نظر اندازه پاویون متفاوت است. همچنین برای اطمینان خاطر کودکان در حین معاینه، گوشی های طبی رنگ های جذاب و آلاچیق هایی با اشکال حیوانات ارائه می دهند.
  • فیزیوتراپیست : فیزیوتراپیست عمدتاً به صداهای ریه علاقه مند است. یک گوشی پزشکی تک غشایی با یک قفسه سینه کلاسیک به او امکان می‌دهد تشخیص خود را انجام دهد.
  • متخصص قلب یا ریه : به منظور بهره مندی از آکوستیک با دقت بالا، گوشی پزشکی الکترونیکی معمولاً برای نیازهای آنها مناسب ترین است. کیفیت گوش دادن با گوشی پزشکی الکترونیکی به وضوح از کیفیت ارائه شده توسط یک گوشی پزشکی معمولی برتر است. صداها دقیق تر و شنیدنی تر هستند و کیفیت خوب گوش دادن را در فرکانس های پایین و بالا تضمین می کنند. این به پزشک اجازه می دهد تا هر گونه آسیب شناسی ریوی یا قلبی را به طور دقیق تشخیص دهد.

گوشی پزشکی نماد حرفه پزشکی است، اما برخلاف تصور، تنها در زمینه پزشکی کاربرد ندارد. در واقع، گوشی پزشکی را می توان برای مین زدایی یک وسیله انفجاری، در لوله کشی برای شناسایی وجود نشتی، در قفل سازی برای تجزیه و تحلیل صداهای ایجاد شده توسط یک کلید هنگام تلاش برای باز کردن یک در زرهی یا گاوصندوق استفاده کرد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *