گوشی پزشکی برای انجام سمع در معاینات بالینی استفاده می شود. سادگی ظاهری طراحی و استفاده از آن تا حد زیادی با انبوهی از اطلاعات فیزیولوژیکی که در مورد وضعیت سلامت قلبی عروقی، ریوی یا شکم ما ارائه می کند، جبران می شود.

سه نوع اصلی گوشی پزشکی وجود دارد

 • آکوستیک (کلاسیک)
 • الکترونیکی (دیجیتال)
 • گوشی‌های طبی برای هر کسی که دارای اختلالات شنوایی است (اینها را می‌توان با سمعک یا بدون سمعک استفاده کرد)

در این انواع، گوشی‌های هوشمند تک سر، دو سر و سه سر وجود دارند.

 • گوشی های طبی سه سر نسبتاً غیر معمول هستند و عمدتاً در بخش های قلب و عروق استفاده می شوند.
 • دو سر به این معنی است که هر دو طرف سر گوشی پزشکی را می توان برای سمع استفاده کرد کردن (گوش دادن) استفاده کرد، که به شما امکان می‌دهد وقتی به قلب، ریه‌ها یا روده‌های شخص گوش می‌دهید، طیف وسیع‌تری از صداها را بشنوید.
 • گوشی‌های تک سر تنها از یک طرف برای گوش دادن استفاده می‌کنند، که ممکن است به این معنی باشد که چند تا از بالاترین یا پایین‌ترین صداها را از دست می‌دهید.

علاوه بر نوع و نوع سر، می توانید گوشی های طبی را بر اساس عملکردشان نیز دسته بندی کنید:

 • قلب و عروق. این گوشی‌های هوشمند از نظر کیفیت صدا بهترین هستند. آنها در تنظیمات قلبی یا مراقبت های ویژه، جایی که حتی کوچکترین تفاوت در صدا اهمیت دارد، بیشترین کاربرد را دارند.
 • اطفال.این گوشی‌های طبی سایز کوچک‌تر رنگ‌های بالاتری را انتخاب می‌کنند و برای بدن کودکان اندازه مناسبی دارند.
 • نوزاد.این کوچکترین زنگ گوشی پزشکی موجود برای کوچکترین بیماران است.
 • اسپراگ. این طراحی دارای دو لوله است که در تمام طول گوشی پزشکی (یکی از هر گوشواره)، که به منظور افزایش صدا است.
 • سبک وزن. گوشی های طبی با کیفیت بالا اغلب سنگین هستند که در صورت تجربه درد گردن یا کمر می تواند چالش برانگیز باشد. در حالی که ممکن است کمی کیفیت صدا را فدا کنید، یک گوشی پزشکی سبک وزن می تواند گزینه خوبی برای کاهش بخشی از فشار روی گردن شما باشد.
 • دامپزشکی. این گوشی‌ها برای حیوانات خانگی مانند گربه‌ها و سگ‌ها طراحی شده‌اند، اگرچه بسیاری از دامپزشکان از گوشی‌های پزشکی برای بیماران خود نیز استفاده می‌کنند.

گوشی های طبی نوزاد و اطفال دارای دو طرف زنگ (باز) و دیافراگم (پوشیده شده با غشاء) هستند. اندازه های کوچکتر به شنونده این امکان را می دهد که به جای صداهای قلب و روده فقط آنچه را که می خواهد بشنود، که زمانی اتفاق می افتد که از اندازه بزرگسالی برای نوزاد استفاده می شود.

درست مانند گوشی‌پزشکی بزرگسالان، سمت دیافراگم صداهای با صدای بالاتر را دریافت می‌کند، و سمت زنگ بیشتر صداهای پایین‌تر را می‌گیرد.

الکل مالشی ایزوپروپیل 70 درصد یا بالاتر برای تمیز کردن گوشی پزشکی توصیه می شود.

بسیاری از مراکز بیمارستانی دارای دستمال‌های ضدعفونی کننده سنگین روی هر دیوار هستند، اما برخی از این پاک کننده‌ها می‌توانند به مرور زمان باعث خراب شدن لوله لاستیکی گوشی پزشکی شما شوند. معمولاً بهتر است از دستمال مرطوب الکلی استفاده کنید.

ماندگاری گوشی پزشکی چقدر است؟

در حالی که برخی از سازمان‌ها توصیه می‌کنند برای عملکرد برتر هر 2 سال یکبار گوشی‌پزشکی خود را تعویض کنید، بسیاری از متخصصان مراقبت‌های بهداشتی که با آنها صحبت کرده‌ایم سال‌ها و حتی دهه‌ها استتوسکوپ‌های خود را داشته‌اند.

آیا گوشی های گران قیمت تر کیفیت بهتری دارند؟

در اکثر موارد، بله. گوشی‌های هوشمند گران‌تر معمولاً مواد و ساختار با کیفیت‌تری دارند که کیفیت صدای بهتری را ارائه می‌دهد.

با این حال، ابزارهایی با کیفیت بسیار خوب با کسری از هزینه وجود دارد. به طور معمول، شما می خواهید به دنبال فولاد ضد زنگ و لاستیک غیر لاتکس باشید.

کدام نوع گوشی پزشکی برای پزشکان در مقابل پرستاران در مقابل دانشجویان بهترین است؟

اگر شما یک پزشک متخصص در مراقبت های ویژه یا قلب هستید، یک گوشی پزشکی قلب و عروق یا دیجیتال می تواند بهترین انتخاب باشد.

به طور کلی، به نظر می رسد بهترین گوشی پزشکی برای پرستاران، 3M Littman Classic است که مورد اعتماد بسیاری از متخصصان پزشکی است. اما بسیاری از تخصص های پرستاری وجود دارد – مانند قلب، بخش مراقبت های ویژه نوزادان، بخش مراقبت های ویژه کودکان، اطفال، و پزشکی پرواز – که ممکن است از گوشی های پزشکی تخصصی مانند قلب، اطفال یا نوزادان بهره مند شوند.

دانشجویان پرستاری، دانشجویان پزشکی و دانشجویان تکنسین مراقبت از بیمار ممکن است بخواهند یکی از گزینه‌های بودجه را انتخاب کنند تا زمانی که احساس خوبی نسبت به عمل خود پیدا کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *